среда, 15 декабря 2021 г.

Презентація з алгебри на тему "Розв'язування систем лінійних нерівностей з однією змінною" 9 клас

Конспект уроку Тема. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл 7 клас

Урок 30. Тема. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл Мета уроку: продовжити формування основних понять (фізичне тіло та речовина); ввести поняття маси тіла, одиниць маси; ознайомити з методами вимірювання маси тіла. Тип уроку: комбінований урок. Обладнання: терези, важки, невеликі тіла для зважування. План уроку: 1. Маса тіла, її вимірювання. 2. Виконання лабораторної роботи № 6. Хід уроку І Організація класу ІІ Актуалізація опорних знань. Що таке фізичне тіло та речовина? Наведіть приклади. 1. У різних тілах може бути різна кількість речовини. Наприклад, кожному зрозуміло, що в цистерні кількість води більша, ніж у склянці. Можна порівнювати і кількість речовини в тілах різного складу: наприклад, кількість речовини в гранітному постаменті пам’ятника більша, ніж в одній цеглині. Потрібна фізична величина, яка б характеризувала кількість речовини в тілі. ІІ Повідомлення теми і мети уроку. ІІІ Вивчення нового матеріалу. Кількість речовини в тілі характеризують такою фізичною величиною, як маса. Пізніше ми зможемо дати більш точне означення цієї величини. Для позначення маси використовують латинську літеру m. Основна одиниця маси - кілограм (кг). Використовують і такі одиниці, як тонна, центнер, грам, міліграмтощо. Коли йдеться про маси мікроскопічних частинок, зручно користуватися так званою атомною одиницею маси. 1 кг = 1000 г, 1 г = 1000 мг, 1 т = 1000 кг, 1 ц = 100 кг. У земних умовах масу вимірюють зважуванням. Кожен з вас спостерігав зважування в магазинах. Ми використовуватимемо для цього важільні терези. Можна продемонструвати, що терези врівноважені, коли маси важків на шальках однакові (розмістити на різних шальках терезів однакові важки по 20 г; потім на правій шальці замінити 20 мг на 10 мг + 5 мг + 2 мг +2 мг + 1 мг). Якщо маса тіл на якійсь шальці більша, ця шалька опускається. Один із способів вимірювання маси - зважування. Тепер ми готові продовжити заповнення таблиці. Назва Позначення Одиниці Прилад для вимірювання Маса m кг Терези, ваги В умовах невагомості звичне для нас зважування неможливе. Проте тіла не втрачають своєї маси і в таких умовах. Існують інші способи вимірювання маси, про які ви дізнаєтеся пізніше. Конспект учня Тема. Маса тіла, одиниці маси. Вимірювання маси Кількість речовини в тілі характеризують такою фізичною величиною, як маса. Для позначення маси використовують латинську літеру m. Основна одиниця маси - кілограм (кг). 1 кг = 1000 г, 1 г = 1000 мг, 1 т = 1000 кг, 1 ц = 100 кг. Один із способів вимірювання маси - зважування. ІУ Закріплення вивченого матеріалу Виконання лабораторної роботи № 6 Тема. Вимірювання маси тіл на важільних терезах Мета: навчитися користуватися важільними терезами, здійснити зважування тіл. Прилади і матеріали: важільні терези, важки, кілька невеликих тіл різної маси, посудина з водою, порожня посудина, піпетка. Короткі теоретичні відомості Правила зважування • Поставте перед собою терези та справа від них футляр з важками. • Уважно вивчіть, як розташовані в футлярі важки та пінцет. • Переконайтесь, що терези врівноважені. За необхідності для встановлення рівноваги на легшу шальку покладіть клаптики паперу. • Зважуване тіло покладіть на ліву шальку терезів, важки - на праву. Починайте з важків більшої маси. Якщо перевішує ліва шалька терезів, треба додати наступний за масою важок; якщо перевішує права шалька - забрати останній доданий важок і замінити його наступним за масою. • Маленькі важки беріть тільки пінцетом. • Тіло та важки опускайте на шальки терезів дуже обережно, не кидайте. • Не можна зважувати тіла, маса яких більша за 200 г. • Не можна класти на шальки терезів мокрі, брудні, гарячі тіла, сипати порошок, лити рідину. • Після закінчування зважування перевірте, чи лежать всі важки та пінцет на своїх місцях. Хід роботи 1. Вивчіть важільні терези. Визначте межі вимірювань. 2. Визначте масу m наданих вам тіл. Результати вимірювань занесіть до таблиці. Тіла Маси важків на правій шальці терезів, г m, г 1 2 3. Визначте масу рідини у склянці. Підказка: для цього спочатку зважте склянку з водою, а потім перелийте воду до іншої посудини та зважте пусту склянку. Результати вимірювань занесіть до таблиці. Маса склянки з водою, г Маса пустої склянки, г Маса води, г 4. Дайте відповіді на контрольні запитання. 1) Як за допомогою терезів з важками, склянки з водою, пустоїи склянки та піпетки виміряти масу краплі води? 2) Є чотири однакові на вигляд монети, дві з яких мають масу по 9 г, а дві інші - по 10 г. Ви маєте терези, але без важків. Яке мінімальне число зважувань вам знадобиться, щоб напевно знайти хоч одну монету масою 10 г? 3) Заповніть пропуски. 1 кг = _______ г; 1 мг = _____ г; 1 кг = _____ т; 1 г = ________ кг; 1 г = ______ мг; 1 т = ______ кг. 7,2 т = _______ кг; 10,07 кг = _________ г; 2 г = _________ кг; 20 мг = _________ г; 85,3 г = ______ кг; 500 мг = _________ г; 170 г = _______ кг; 210 мг = _________ г. 5. Зробіть висновок за виконаною роботою. Домашнє завдання П.15 - прочитати теоретичний матеріал за підручником; вивчити матеріал за конспектом. Розв. Вправа 15(3)

среда, 8 декабря 2021 г.

Майстер-клас "Технологічний підхід в освіті"

Конспект уроку "Потужність" 7 клас

Фізика переводить техніку з галузі випадкових знахідок на раціональну, усвідомлену і кількісну дорогу. С. Вавилов Тема. Потужність. Мета: ознайомити учнів з основними ознаками потужності й простими механізмами; розвити в учнів розуміння завдання збільшення одиничної потужності машин й устаткування; вивчити одиниці потужності, формулу потужності; навчити розв'язувати задачі, застосовуючи формулу потужності. Наочність і обладнання: рисунки та схеми різних механізмів (підіймальний кран, землерийна машина, крокуючий екскаватор), таблиця «Потужність різних механізмів, машин, транспортних засобів». Хід уроку І. Організаційний етап II. Перевірка домашнього завдання III. Формулювання мети і завдань уроку IV. Актуалізація опорних знань 1. Бесіда — Наведіть приклади механічної роботи. — За яких умов виконується механічна робота? — Які ви знаєте одиниці роботи і їх співвідношення? — Чи виконується робота нерухомим важком? — Чи виконує роботу людина, піднімаючись на верхній поверх сходами? ліфтом? — У якому випадку виконується більша робота: при переміщенні тіла на 6 м під дією сили 5 Н або при переміщенні тіла на 2 м під дією сили 15 Н? 2. Гра «Голова думає—рука відповідає» Якщо сила в озвученому випадку виконує роботу, учні піднімають вказівний палець; якщо сила не виконує роботи, то тримають кулачок. • Сила тяжіння, що діє на м'яч, який лежить на землі. • Сила опору, що діє на камінь, який падає з деякої висоти. • Сила пружності, яка виникає при розтягуванні пружини. • Виштовхувальна сила, що діє на камінь, який підіймають із дна річки. • Сила тяги автомобіля, який рухається прямолінійно. • Сила тяжіння, що діє на супутник, який рухається навколо Землі. • Сила тертя, що діє на автомобіль, який гальмує. V. Мотивація навчальної діяльності Чи чули ви про таку одиницю вимірювання фізичної величини, як кінська сила? За яких обставин? Яка фізична величина вимірюється в цих одиницях? Їх назву допоможе вам розшифрувати шифрограма: Код: Х Х Х Х Х Х Х Х Х Х П Р О Е Т Л У Т Ж Е Н Д І Т С З Т О Ь Ю Відповідь: потужність. VІ. Сприйняття навчального матеріалу 1. Поняття потужності Порівняйте механічну роботу, що виконує екскаватор, який завантажує піском машину, і роботу, яку виконує робітник, що завантажує таку саму машину піском за допомогою лопати. Відповідь: робота однакова. Чи має значення час, за який буде виконана ця робота? Тож, у багатьох випадках нам необхідно знати швидкість виконання роботи. Фізична величина яка її характеризує — це потужність. Дізнатися, що ж таке потужність, вам допоможе розгадування головоломки (див. схему). Рухаючись за годинниковою стрілкою, прочитайте визначення потужності. По рів туж ню ність — є це від ха но рак ше те до нню но рис но ро на ти сель бо ко ка чи ти ви швид і до ло кос ти ча бу бо ї ро ї ня кий нан я ко за ви су ті Відповідь. Потужність — це характеристика швидкості виконання роботи, що чисельно дорівнює відношенню роботи до часу, за який її було виконано. Недарма кажуть, що не тим крапля камінь дов¬бає, що сильна, а тим, що часто падає. Величина виконаної роботи залежить від того, скільки часу працювала машина. Спортсмен, який піднімає штангу, у цю мить потужніший за доброго коня. Але піднімати штангу протягом усього дня він не зможе. Потужність позначається літерою N. Її можна визначити за формулою: N = A : t (Запишіть формулу у вигляді трикутника.) Спробуйте прочитати формули для роботи та часу, використовуючи потужність. 2. Одиниці потужності Потужність вимірюють у ватах. Один ват — це потужність, розвиваючи яку, щосекунди доведеться виконувати роботу рівно один джоуль. Це дуже маленька величина, достатня, щоб синичка перелетіла з однієї гілочки на іншу. Потужність коня вважається у 736 разів більшою за один ват. Одиниця вимірювання потужності дістала свою назву на честь британського фізика Ватта (1736—1819). VІІ. Осмислення об'єктивних зв'язків Розв'яжемо задачу Григорія Остера 1. Втікаючи від міліціонера, злодії часто виконують велику механічну роботу з переміщення себе за короткий час на велику відстань. Наприклад, злодій Борис, прикладаючи силу 1500 Н, за 2 год перемістив себе на відстань 96 км. Визначте серед¬ню потужність утікача Бориса. Відповідь: дрібний злодюжка цей Борис. Його потужність лише 2 кВт. З такою потужністю злодієві не вдасться багато нашкодити. 2. Створений в Україні важкий літак Ан-124 «Руслан» є найбільшим у світі літаком, який будується серійно. Сила тяги кожного з чотирьох його двигунів становить 250 кН. Яку потужність розвивають двигуни, коли літак летить зі швидкістю 810 км/год? Потужність можна обчислити за формулою N = F v за умови, що рух тіла рівномірний. VIІІ. Узагальнення знань 1. Бесіда — Що називають потужністю? — Як обчислити потужність, знаючи роботу й час? — Як називається одиниця потужності? , — Яка одиниця потужності використовується в техніці? — Як, знаючи потужність і час роботи, розрахувати роботу? 2. Розв'язання задач. 1. При підйомі санок на гору за 16 с була виконана робота у 800 Дж. Якою була потужність при переміщенні санок? 2. Потужність двигуна мопеда дорівнює 700 Вт. Яку роботу може вико¬нати цей двигун за 1 с? 3. Яку потужність витрачає трактор при рівномірному русі на першій швидкості (3,6 км/год), якщо сила тяги трактора 12 кН? IХ. Підсумки уроку Інтерактивна вправа «Мікрофон» Закінчіть речення На уроці ми вивчили... Потужність -— це... Одиницею вимірювання потужності є... Мені найбільше сподобалось... Х. Домашнє завдання Експериментальне завдання. Визначення власної потужності на уроці фізкультури при підйомі на руках по жердині до поперечини: учні по черзі піднімаються на руках по жердині вгору до поперечини. Момент початку підйому і кінець (поява голови на рівні поперечини) відмічає один з учнів, який мас секундну стрілку на годиннику і знаходиться на верхній поперечині гімнастич¬ної трапеції. Потужність обчисліть за формулою: N = Ph / t, де Р — вага учня в ньютонах, h — висота підйому (довжина жердини) в метрах, t — час під¬йому в секундах .

Конспект уроку "Механічна робота.Одиниці роботи" 7 клас

Тема. Механічна робота. Одиниці роботи. Мета: забезпечити знання характерних ознак виконання роботи; ознайомити учнів з умовами роботи на сучасному виробництві; сформувати вміння виз¬начати механічну роботу, працювати з довідковими таблицями; виховувати правильне ставлення до своєї роботи й роботи інших; формувати науковий підхід до явищ природи; ознайомити з одиницями роботи, формулою ро-боти, визначенням роботи під час переміщення тіла; навчити розв'язувати задачі, застосовуючи формулу роботи. Тип уроку: засвоєння нових знань. Наочність і обладнання: демонстрації горизонтального переміщення тіл за допомогою динамометра, підйому вгору тягарців, розтягування й стискання пружини; схеми баштового й портального кранів, екскаватора, дидактичні матеріали для перевірки знань, умінь і навичок учнів. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація знань та умінь Вправа «Логікон» Заповніть порожні комірки. Назва сили Сила пружності Сила тертя Тіло Напрям Проти напрямку руху частинок F=тg Відповідь: Назва сили Сила тяжіння Сила пружності Сила тертя Точка прикладання Тіло Тіло або частини тіла Тіло Напрям До центру Землі Проти напрямку руху частинок Вздовж поверхні стикання проти напрямку руху Формула F=тg F = kx F = µN ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку У байці Леоніда Глібова «Лебідь, Рак і Щука» ідеться про таке: Колись-то Лебідь, Рак і Щука Приставить хуру узялись. От троє разом запряглись, Смикнули — катма ходу... Як ви гадаєте, чи виконує хтось із них роботу? А можливо, — всі? Що ми розуміємо під словом «робота» у повсякденному житті? У фізиці також розглядається поняття роботи сили. Цю величину було введено в механіку в XIX ст., майже через 150 років після відкриття законів руху Ньютоном. З'явилася вона тоді, коли почали широко застосовувати різноманітні машини. На сьогоднішньому уроці ми з'ясуємо з вами, що фізики розуміють під словом «робота» і чи збігається це з розумінням у повсякденному житті. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Поняття «робота» в побуті та у фізиці У побуті роботою ми називаємо діяльність, яка втомлює людину. Втомитися можна, нерухомо сидячи за столом під час гри у шахи або лежачи на канапі і читаючи підручник з фізики. Дуже втомлюється вартовий, який нерухомо стоїть на чатах. Хто з нас не чув влучних народних приказок «Не терши, не м'явши, не їсти калача», «Щоб рибу їсти, треба у воду лізти», «З лежі не справиш одежі» і т. д.? Усі вони відображають життєвий досвід народу — корисні для себе наслідки цілеспрямованих дій людина отримує при переміщеннях тіл, на які діють сили. У фізиці переміщення тіл вивчають як наслідок виконання механічної роботи. Щоб не переплутати «фізичну» роботу з будь-якою іншою діяльністю, її називають механічною роботою. Механічна робота виконується за трьох умов: 1) на тіло під час виконання роботи безперервно діє сила; 2) тіло під час виконання роботи рухається (якщо не все тіло цілком, то принаймні окремі його частини); 3) напрямок сили, що виконує роботу, не пер¬пендикулярний до напрямку руху тіла. Якщо хоча б одна з цих умов не виконується, то механічна робота дорівнює нулю. Механічна робота — це фізична величина, що дорівнює добутку сили, що діє на тіло, на шлях, пройдений тілом у напрямі дії цієї сили. Позначається робота літерою А. Формула для визначення механічної роботи записується так: A = Fs 2, Робота може бути від'ємною або додатною Залежно від того, куди напрямлена сила відносно руху, робота може мати значення як додатне, так і від'ємне. Якщо напрямок сили збігається з на¬прямком руху тіла, то механічна робота має додатне значення. Якщо напрямок сили протилежний до напрямку руху тіла, то механічна робота від'ємна. Наприклад, розглянемо брусок, який будемо тягти за допомогою динамометра по горизонтальному столу. Які сили діють на брусок? (Сила тяжіння, сила реакції опори, сила пружності, сила тертя.) Тепер з'ясуємо, який знак має робота, що викону¬ється цими силами? (Учні висловлюють свої думки, учитель їх коригує.) 3. Одиниці роботи Якщо взяти силу, модуль якої дорівнює 1 Н, а шлях, пройдений тілом під дією цієї сили, стано-вить 1 м, то робота, виконана силою, становитиме: [A] = 1Н  1м = 1 Дж Отже, одиницею роботи є джоуль — це робота, виконана силою 1 ньютон на шляху 1метр. Свою назву одиниця отримала на честь видатного англійського вченого Джеймса Прескотта Джоуля (1818 — 1889), одного з авторів закону збереження енергії — фундаментального закону природи. V. Осмислення об'єктивних зв'язків Пропоную розв'язати 2 задачі, складені письменником Григорієм Остером: Задача 1. Дядько Славко, бажаючи створити затишок у своїй оселі, дві години штовхав шафу з одягом, але так і не зміг зрушити її з місця. Яку механічну роботу виконав дядько Славко? Відповідь: дядько Славко не виконав жодної механічної роботи, оскільки, незважаючи на прикладену слабеньку силу дядька Славка, шафа з місця не зрушила. Задача 2. Поки друзі Петрика виконували суспільно корисну працю, Петрусь, маса якого 35кг, заліз на самий вершечок дуба заввишки 12м. Яку механічну роботу виконав Петрусь? Відповідь: 35кг маси Петрика помножимо на 10 Н/кг. Отримаємо силу, яку Петрик прикладав, щоб видертися на дуба. Тепер цю силу помножимо на висоту дуба — 12м. Отже, поки друзі Петрика витрачали час на суспільне корисну працю, Петрусь виконав чималу механічну роботу, що дорівнює 4200 джоулям. Ось який працьовитий хлопчик сидить тепер на дубі й благає, щоб його звідти зняли. VI. Первинне закріплення нового матеріалу 1. Бесіда — Які дві умови необхідні для здійснення механічної роботи? — Від яких двох величин залежить виконана робота? — Що приймають за одиницю роботи? — Дайте визначення одиниці роботи — 1 Дж. Які ще одиниці роботи ви знаєте? 2. Розв'язання задач. 1. Однакові цеглини кладуть на одному горизонтальному рівні. Ті ж цеглини кладуть одна на одну. Чи однакову роботу при цьому виконують? 2. Яструб вагою 4 Н піднятий повітряним потоком на висоту 70 м. Визначте роботу сили, що підняла птаха. 3. Яка робота виконується при підйомі гранітної плити об'ємом 2 м3 на висоту 12 м? VII. Підведення підсумків VIII. Домашнє завдання Урок №57(2)

Презентація "Практикум із розв'язування задач" 7 клас (Густина речовини)

Конспект уроку на тему" Теплота згоряння палива" 8 клас

Тема. Практикум із розв’язування задач на тему «Теплота згоряння палива» Підготувала вчитель фізики Охріменко Н.В. Мета : ознайомити учнів з методами збереження й економії природних ресурсів, розглянути негативний вплив згоряння палива на навколишнє середовище; розвивати вміння самостійно в логічній послідовності робити висновки на основі екологічних проблем, застосовувати на практиці здобуті знання з хімії, географії, математики, фізики;формувати ідею про можливість збереження природних ресурсів та сприяти виробленню вміння правильно поводити себе у побуті; виховувати любов до рідного краю. Тип уроку : комбінований. Обладнання: плакати «Раціонально й економно використовуйте газ!» , «Показники домашнього тепла», таблиця «Питома теплота згоряння палива». Розум полягає не тільки в знанні, але й в умінні застосовувати знання на ділі. Арістотель Хід уроку І. Організаційний етап. Учитель: доброго дня, діти. Вітаю щиро вас усіх на нашому уроці, адже урок – це джерело знань, а знання – це скарб. Через знання людина сильна і розумніша ніж машина. Незалежно від того , які джерела енергії має та чи інша держава , проблема енергозбереження повинна бути основним напрямком подальшого розвитку всіх галузей господарства. В Україні витрати електроенергії на освітлення у 1,5 раза вищі , ніж у західних країнах. А я збираючись до уроку піднімалась на другий поверх і побачила , що в деяких роздягалках не вимкнуте світло. Проблема енергозбереження актуальна, зараз протягом 2 хвилин запропонуйте , як ви можете зберігати та економити електричну, та теплову енергію. Ви знаєте, як зекономити та бережно відноситись до енергії різного походження , тому я впевнена , що ви зможете свої знання застосувати в практику життя. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Учитель: на попередніх уроках , ми дізналися багато нового про процес горіння палива і сьогодні маємо перевірити наскільки ці знання міцні і практичні. А тому девізом нашого уроку будуть слова Арістотеля: Розум полягає не тільки в знанні, але й в умінні застосовувати знання на ділі. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Учитель: розгортайте свої зошити, записуйте число. Тема сьогоднішнього уроку : практикум з розв’язування задач з теми «Теплота згоряння палива». Під час уроку нам потрібно узагальнити і систематизувати навчальний матеріал із вивченої теми; сформувати вміння розв’язувати задачі, а також розвивати уміння встановлювати взаємозв’язок між фізичними величинами, та застосовувати свої знання на практиці не лише здобуті на фізиці але й на хімії, географії, математиці з цього питання, дати екологічну й економічну оцінку використання природного, органічного палива. ІУ Актуалізація знань. Учитель: на попередніх уроках ми ознайомилися з процесом горіння палива. Прошу подумати і дати відповіді на запитання: 1Щотаке горіння? 2 З якою метою люди найчастіше споживають саме цю енергію? 3 Як обчислити кількість теплоти , що виділяється в процесі повного згоряння палива? 4 Яким є фізичний зміст питомої теплоти згоряння палива? У яких одиницях її вимірюють? У Розв’язування задач економічного змісту. Учитель: тепловий ефект процесу горіння пояснюється виділенням енергії під час утворення нової молекули у результаті взаємодії природного газу, а також виділяється певна кількість енергії. Наприклад, для повного згоряння 1мᶟ природнього газу потрібно 2 мᶟ кисню або 10 мᶟ повітря. Давайте пригадаємо з уроків географії , що таке атмосфера? Потрапляючи в атмосферу , хімічні елементи змінюють склад і негативно впливають на природні процеси. Близько 80% усіх видів забруднення біосфери зумовлені енергетичними процесами, до яких належать добування , переробка й використання палива. Учні роблять висновки з допомогою вчителя: кислотні дощі, потепління на Землі. Учитель : а тепер дайте відповідь на запитання 1 Які з відомих органічних палив використовується найширше? 2 Що називається питомою теплоємністю згоряння? 3 Чому дорівнює питома теплота згоряння нафти? 4 Що це означає? 5 Чому дорівнює питома згоряння нафти? 6 Я питома теплота згоряння природного газу ? 7 Користуючись наведеними прикладами , визначте , яке паливо має найбільшу теплотворну здатність? Учні разом з вчителем перераховують наслідки забруднення атмосфери Землі та методи їх усунення. Учитель: а тепер давайте розв’яжемо задачу економічного змісту. 1 Які кількості теплоти потрібні для того, щоб закип’ятити склянку води 200 г і повний чайник 3 л ? 2Скільки газу потрібно спалити для цього в першому і другому випадках? Цю задачу один учень розв’язує на дошці. Учитель: аналізуючи знайдені результати , звертаємо увагу учнів на те, що не завжди кожний із них економно витрачає паливо. Якщо, збираючись до школи , нагріємо повний чайник , а використаємо лише частину, то деяка кількість палива витрачається марно. Пропонуємо довести правильність цього твердження. 3Підрахувати марні витрати природнього газу за допомогою знайдених результатів? Логічна вправа. Якщо маємо невиправдані втрати , то якою могла би бути економіка? Учитель: для того щоб усвідомити необхідність економити газ , давайте звернемося до плакату «Показники домашньої теплоти» . Ви знаєте , що природний газ-цінне паливо і сировина для хімічної промисловості. За допомогою 1 мᶟ газу можна: спекти 20 кг хліба; приготувати сніданок , обід і вечерю на сім’ю з 3-4-х осіб; опалювати квартиру середньої площі протягом 6 год; нагріти 100 л води від 0° до100ᶟС.А тепер попробуйте сформулювати правила збереження природного газу . УІ Підсумок уроку. То чого ми навчилися на уроці ? Чи досягли поставленої мети ? Що найбільше запам’яталося ? Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Через кілька років ви закінчите школу, і перед вами постане питання: «Ким бути?» Я сподіваюся , що сьогоднішній урок стане для вас першим кроком у пізнанні прекрасної професії як еколог. Без екологічних знань не можливе майбутнє а дякуючи їм, ми зможемо, підтримувати чистоту нашої природи. УІІ Домашнє завдання. Повторити тему « Теплові явища», підготувати кросворд по даній темі.

четверг, 2 декабря 2021 г.

Конспект уроку " Око як оптична система. Зір і бачення. Окуляри .Вади зору."

Досліджуємо разом. (фізика в казках)

"Досліджуємо разом" З дитинства я з задоволенням читаю казки. Казки являють собою заряд мудрості і доброти, яка так необхідна людям нашого часу. Казка нас вчить бути добрим, справедливим, протистояти злу, знайомить з образом мислення різних народів. Останнім часом казки відкрилася для мене з новою, зовсім несподіваного боку. У них багато матеріалу, які вимагає пояснення з фізичної точки зору. Читаючи казки, ми, природно, не звертаємо уваги на фізичні явища, що там зустрічаються. Тим часом вони грають у казках важливу роль: той, хто знає закони природи, часто перемагає, а хто не знає, навпаки, зазнає поразки. Казки допомагають привнести в уроки фізики елемент цікавості. Вони роблять матеріал для учнів ближче і зрозуміліше: адже в дитинстві кожен з них не раз слухав казки і любив їх. Казки можуть використовуватися, як засіб зв'язати фізику з життям, як можливість задати в цікавій формі фізичні питання, як теми для написання творчих робіт, як спосіб поглибити міжпредметний зв'язок фізики з літературою. Насувався ураган. Каченя заскочив у двері хатинки. "У хатинці жила бабуся з котом і куркою. Кота вона кликала синочком; він умів вигинати спинку, муркотіти і навіть випускати іскри, якщо його гладили проти шерсті." Чому кіт "випускав іскри", коли його гладили? Коваль-Богатир відправився шукати Змія, який утік з поля бою. Улігся Коваль-Богатир під дубом і чує - грім гримить. Зашумів ліс, загудів, заговорив на різні голоси. Але ось блиснула блискавка і загриміло так, що аж земля задрижала. Налетів вітер. Реве ліс. Дуби тріщать, сосни стогнуть, а їли згинаються мало не до землі. А блискавка як блисне, як блисне мало не через усе небо, освітить темний ліс, і знову тьма, як під землею. Розгулявся Перун, як вистачить блискавкою в сосну, так і розполосує її від верхівки до коріння, вдарить у дуб - розколе дуб. Чи правильно вчинив Коваль-Богатир, коли вирішив перечекати грозу під дубом? Які правила поведінки під час грози? Старий солдат, відслуживши свій термін, повертався на батьківщину. В дорозі він зайшов до однієї господині переночувати, і попросив приготувати обід, сказавши: "За шматочок жиру в супі плачу по копійці". Господиня, намагаючись отримати якомога більше грошей, масла не шкодувала, коли ж вона поставила суп на стіл, на поверхні супу плавало суцільне масляне коло. - Спасибі, господиня, - сказав солдат. - Такий смачний суп за копійку зварила. Чому жир плаває на поверхні води у формі кіл? Нікому вибудувати тетереві в зимову холоднечу будиночок, а сам не вміє. Одну-то ніч треба пережити ... "Ех, - подумав він, - куди не йшло!" І шубовсь у сніг! У снігу і ночував. Нічого, тепло було. Уранці рано встав, за світлом полетів куди треба.''Що врятувало тетерева від холоду під час ночівлі в снігу? Услід за ним і лисиця з'явилася; ходить близько вовка та повторює: "Ясні, ясні на небі зірки! Мерзни, мерзни, вовчий Вовк пішов на річку, опустив хвіст в ополонку і почав примовляти: "Ловися, рибко, і мала і велика!" хвіст ! ". Хвіст і замерз. Чому хвіст мерз? Які види теплопередачі тут мають місце? Чому лисиця повторювала: "Ясні, ясні на небі зірки"? Прийшов до бика в хлів гусак і півень, хором говорять: - Пусти до себе брат погрітися. - Ні, не пущу! У вас по два крила, одне постелиш, іншим одягнешся, так і прозимуєш! - Відповідає бик. - Не пітушись, - говорить гусак, - так я весь мох з твоїх стін повищіплюю, тобі ж холодніше буде. - Не пустиш? - Каже півень. - Так я злечу на горище і всю землю зі стелі згребу, тобі ж холодніше буде. Чи мала відповідь бика під собою фізичну основу? Чим, з точки зору фізики, були небезпечні загрози гусака та півня? Мовчки думав свою думу мудрий ведмідь. Перед ним жарко тріщало багаття, над вогнем на залізній триніжці стояв золотий казан з сімома бронзовими вушками. Цей свій улюблений казан ведмідь ніколи не чистив: боявся, що разом з брудом щастя піде, і золотий казан був завжди сотнею шарами сажі, як оксамитом покритий. Впливало чи те, що казан покритий "сотнею шарами сажі, на нагрівання води в ньому? У якому котлі - чистому чи покритому сажею - вода закипає швидше? Чому? Почав Іван - солдатський син битися смертним боєм зі Змієм-Гориничем. Він так швидко і сильно махав своєю шаблею, що вона до червона розжарилася, не можна в руках тримати! Заблагав Іван до царівни: "Рятуй мене, красна дівиця! Зніми з себе дорогу хустинку, намочи в синьому морі і дай обернути шаблю ". Чому шабля розжарилася? Завдяки якому явищу її гаряче було тримати в руках? Що, з точки зору фізики, сталося б, якщонамоченою царівною хусткою Іван обернув шаблю? Питання до казки "Ріпка": 1. Чому у ріпки вийшов щільний контакт з грунтом? 2. Чому дід один не зміг витягнути ріпку? 3. Чому тільки за допомогою мишки витягли ріпку? 4. Маленьку або більшу ріпку витягати легше? 5. З якого грунту - глинистого, піщаного або чорнозему - важче витягати ріпку? 6. Може бути, варто було тягнути ріпку вгору вертикально? 7. А чи не краще було розгойдати ріпку з боку в бік, а потім тягнути? 8. Якби пройшов сильний дощ або дід добре б поліп ділянку, зміг би він один витягнути ріпку? 9. Може бути, варто було всім не вибудовуватися в ланцюжок, а стати поруч і тягнути ріпку за гичку? 10. Яка тактика витягування ріпки краще, на вашу думку: тягнути ривками або поступово, нарощуючи силу? 11. Чи не легше було витягати ріпку іншого сорту - з дуже гладкою поверхнею? 12. Чи однаково важко витягати рівні по масі ріпку і моркву? 13. З якими фізичними явищами і закономірностями мали тут справа мишка, кішка, Жучка, внучка, баба і діда? Використані джерела: 1. Українські народні казки - Київ, "Веселка", 1990 2. Русские народные сказки - Москва, "Оникс 21 век", 2000 3. Журнал "Позакласний час", №3, 1998, с.38-39 4. http://www.mediaeducation.ru/111/ 5. http://yandex.ua/yandsearch?clid=149160&text=%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0+%D0%B2+%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0%D1%85&lr=960&ncrnd=8875 Категория: Фізики-Лірики з Веб 2.0

Майстер-клас "Використання інноваційних технологій через формування екологічних компетенцій на уроках фізики в 11 класі."

Використання інноваційних технологій через формування екологічних компетенцій на уроках фізики 11 клас Однією з важливих проблем України є охорона навколишнього середовища. Це пов’язано з тим, що територія України визнана зоною екологічного лиха. Така ситуація склалася тому, що суспільство не завжди узгоджувало свої дії з законами природи. Виправити становище можна, залучаючи до вивчення цих законів молоде покоління. Тому стає актуальним питання екологічного навчання і виховання школярів у загальноосвітніх навчальних закладах. Одним із аспектів екологічної освіти є формування у особистості здатності самостійно приймати рішення і діяти заради збереження довкілля. Такі якості особистості притаманні екологічно компетентній людині, і їх можна сформувати під час вивчення навчальних предметів, зокрема фізики. У зв’язку з цим, школі відводиться провідна і найважливіша роль у формуванні екологічної культури майбутніх громадян України. Використання інформаційних технологій дозволяє учителю спілкуватися з учнями на сучасному технологічному рівні, зробити навчальний процес більш привабливим і ефективним, а контроль навчальних досягнень школярів більш об’єктивним. Наведемо приклади можливого використання ІКТ у процесі формування екологічних компетентностей учнів на уроках фізики. До завдань, які можна рекомендувати учням для виконання можна запропонувати такі: І. Завдання на заповнення таблиць екологічного змісту; З метою ознайомлення учнів з екологічною інформацією, пов’язаною з розкриттям факторів, що негативно впливають на стан здоров’я людей та можливими шляхами зменшення їх шкідливого впливу, можна запропонував їм на останньому уроці в 11 класі з розділу «Електромагнітні коливання і хвилі» заповнити наступну таблицю (табл.1). У якості допоміжного засобу додаємо адреси сайтів, які допоможуть учням у пошуці потрібної інформації. Таблиця 1. Фактори шкідливого впливу електромагнітних випромінювань на здоров’я людини та способи їх запобігання Джерела шкідливого впливу електромагнітних хвиль на здоров’я людини Характеристика джерела електромагнітного забруднення довкілля Вплив електромагнітних хвиль на організм людини (заповнюється учнями) Способи зменшення або запобігання шкідливої дії фактора (заповнюється учнями) Електробритва створює електромагнітне поле великої інтенсивності Мікрохвильова піч створює потужне електромагнітне поле. Являється джерелом рентгенівського випромінювання. Електронна трубка комп’ютера або телевізора створюють потужне електромагнітне поле. Являються джерелом рентгенівського випромінювання (слід враховувати, що випромінювання максимальне по бокам і ззаду лампи). Радіотелефон під час розмови створює вузьколінійне електромагнітне поле Електрична ковдра створює навколо себе електромагнітне поле Екологічні таблиці такого типу можна використовувати фрагментарно при вивченні тієї або іншої теми курсу фізики, а також на спеціально організованих заняттях, присвячених питанням екології або при повторенні навчального матеріалу у кінці року. Процес заповнення таблиць спонукає учнів звертатися до друкованих та електронних енциклопедій, а також пошуку інформації в Інтернеті. Використання інформаційних технологій у процесі формування екологічної компетентності ІІ. Завдання на пошук відповідей на питання екологічного змісту. Розглядати питання збереження і захисту навколишнього середовища можна при виконанні різних завдань. Завдання на «пошук відповідей на питання екологічного змісту» доцільно пропонувати при вивченні відповідного матеріалу, або в кінці вивчення розділу у вигляді уроку-конференції. Суть такого прийому полягає у тому, що клас об’єднується у 3 групи: - теоретики, які будуть давати теоретично обґрунтовані відповіді на поставлені запитання у вигляді презентацій; - аналітики, які будуть проводити аналіз дослідів з варіаціями початкових умов і параметрів на комп’ютерних моделях; - експериментатори, завданням яких буде експериментальна перевірка відповідей на поставлені запитання; Кожна група готує відповіді на поставлені запитання (які даються вчителем заздалегідь) у формі доповідей, презентацій та розв’язування задач з наступною перевіркою результатів на комп’ютерних моделях. У кінці заняття підводяться підсумки. Пропонуємо перелік тем шкільного курсу фізики та задачі екологічного змісту з цих тем, які потрібно розв’язати кожній із груп: Тема уроку з фізики Екологічні задачі які пропонується розв’язати Адреси сайтів для пошуку інформації «Види теплопередачі» 1. Чи впливає на теплопровідність ґрунту його склад? 2. Яким чином теплота від поверхні ґрунту передається до прилеглого шару повітря? 3. Чи однакову теплопровідність має вода і грунт? Як це впливає на швидкість прогрівання ґрунту і водоймища? . 4. Скло, добре пропускаючи видиме світло, не пропускає теплового випромінювання. Поясніть на основі цього будову парників і теплиць472/ © Шарко В. Д., Куриленко Н.В. 46 «Вологість повітря. Випаровування і конденсація. Капілярні явища» 1. Як змінюється внутрішня енергія Світового океану під час випаровування води з його поверхні? Чому середня річна температура води в морях і океанах залишається сталою? 2. Як впливає на процес випаровування води в океані нафтова плівка? Які зміни у масо-і енергообмін вносить забруднення океану нафтою? 3. Для людини, що перебуває в стані спокою, комфортні умови такі: температура 180С, відносна вологість 50%. Чому підвищена та знижена вологість повітря погіршують умови життя? 4. Розробіть і обґрунтуйте засіб визначення гігроскопічних властивостей різних порід ґрунту. Дослідіть, як впливає на капілярні властивості ґрунту внесення добрив . «Електричні явища» 1. Один із способів очистки диму полягає в тому, що на виході труби встановлюють електрод, що затримує частинки сажі. Як ви думаєте, який потенціал слід подати на цей електрод, щоб на ньому накопичувалося більше сажі: додатній чи від'ємний? 2. Прилипання мокрого снігу до проводів ліній електропередач може спричинити їх обривання, що створює небезпеку для життя людей. Чи можна швидко позбутися цього снігу? Такий метод роботи дозволяє залучити до пошуку інформації весь клас; найбільш об’ємним джерелом добування інформації є мережа Інтернет. ІІІ. Завдання на створення групових мультимедійних проектів. Залучення учнів до розробки між предметних проектів доцільне при вивченні різних тем курсу фізики. Проте є такі, які в найбільшій мірі передбачають ознайомлення учнів з Використання інформаційних технологій у процесі формування екологічної компетентності … додатковою інформацією екологічного змісту. До числа таких тем належать «Ядерна енергетика» у 11класі під час вивчення якої ми пропонуємо теми таких проектів: «Вплив ядерних вибухів у атмосфері на структуру магнітних поясів Землі», «Ядерна енергетика як екологічно чистий виробник електроенергії», «Техніка безпеки на ядерних установках», «Проблеми «поховання» радіоактивних відходів» та ін. Психолого-педагогічні дослідження свідчать про величезний дидактичний потенціал мультимедійних технологій; реалізація ІКТ дає змогу значно підвищити ефективність засвоєння навчального матеріалу, оскільки під час роботи з такими засобами навчання активізуються всі види розумової діяльності учнів. Переваги використання інформаційнокомунікаційних технологій, порівняно з іншими засобами навчання, полягають у використанні їх у навчальному процесі як інтерактивного багатоканального інструменту пізнання. ІV. Підготовка до проведення прес-конференції, однією з яких може бути «Озоновий екран нашої планети: стан, проблеми» Проведення даної конференції можна запропонувати учням 10-х класів після вивчення основ термодинаміки, зокрема ознайомлення з холодильною машиною, або після вивчення реактивного руху і освоєння космічного простору людиною. Учням пропонуємо дослідити інформацію з обраної теми конференції в мережі Інтернет. На уроці ж розподіляємо ролі («кореспонденти» і «фахівці» з даної проблеми) і пропонуємо «кореспондентам» сформулювати питання для фахівців, а «фахівцям» - дати відповіді на них. Прикладами запитань можуть бути такі: Що таке озон? Які його властивості? Що таке озоновий шар? Де він розташований? Який склад і фізичні властивості сонячного випромінювання? Як впливає сонячне випромінювання на природу і людину і яка роль озонового шару в існуванні життя на Землі? Що є «озоновими дірами» і які причини їх виникнення? Які можливі наслідки руйнування озонового шару? Чи існують міжнародні угоди, що передбачають заходи запобігання негативним наслідкам руйнування озонового шару? Як свідчить досвід проведення подібних задодів, учні виявляють значний інтерес до екологічних проблем, відстоюють громадянську позицію реагуючи на зміст інформації, отриманої в мережі Інтернет. Висновки. Формування екологічної компетентності учнів на уроках фізики є одним із основних завдань екологічної освіти і виховання учнівської молоді. Одним із шляхів формування екологічної компетентності школярів може бути використання інформаційних технологій, які виступають як засіб унаочнення, спілкування і створення проблемних ситуацій, є інструментом пізнання і джерелом інформації, контролюючим засобом, і певною мірою партнером, що допомагає опанувати учням нові способи екологічної діяльності. Як показує суспільна практика, екологізація і інформатизація - це складові частини оновлення суспільства, які відображають і формують його свідомість, нове мислення. В умовах варіативності та різнорівневості освіти уміння використовувати інноваційні технології і їх елементи допомагають викладачу добиватися високої якості навчання. Перспективи подальших пошуків у зазначеному напряму дослідження полягають у розробці методики формування екологічних компетентностей учнів при вивченні конкретних тем шкільного курсу фізики.