четверг, 16 декабря 2021 г.
среда, 15 декабря 2021 г.
Конспект уроку Тема. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл 7 клас
пятница, 10 декабря 2021 г.
среда, 8 декабря 2021 г.
Конспект уроку "Потужність" 7 клас
Конспект уроку "Механічна робота.Одиниці роботи" 7 клас
Конспект уроку на тему" Теплота згоряння палива" 8 клас
вторник, 7 декабря 2021 г.
четверг, 2 декабря 2021 г.
Досліджуємо разом. (фізика в казках)
Майстер-клас "Використання інноваційних технологій через формування екологічних компетенцій на уроках фізики в 11 класі."
четверг, 25 ноября 2021 г.
Виступ на методоб'єднанні вчителів фізики та математики Олександрівського НВО №2 на тему "Проект у школі, від ідеї до втілення"та презентування STEM уроку "Сили в природі" 2018 рік
Виступ на тему "Екологічна компетентність на уроках фізики" (з досвіду роботи)
среда, 24 ноября 2021 г.
воскресенье, 21 ноября 2021 г.
Тема
. Теплота згоряння палива. Коефіцієнт корисної дії нагрівника.
Урок підготувала вчитель фізики та
математики Охріменко Н.В.
Мета:
познайомитися з різними видами палива; використанням внутрішньої енергії
палива; процесом виділення тепла при згорянні палива; вивести формулу для
обчислення кількості теплоти яка виділяється при згорянні палива; ввести
поняття коефіцієнта корисної дії нагрівника;
розглянути питання екології , пов’язані з процесом згоряння палива;
розвивати логічне мислення ; виховувати інтерес до предмета.
Тип
уроку : вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
фільм «Виникнення життя на Землі», свічка , комп’ютер, запис на дошці,
підручник.
Хід уроку.
І
Організація класу.
ІІ
Актуалізація опорних знань.
1 Які види енергії ви знаєте?
2 Яка енергія називається внутрішньою?
Ми з вами знаємо ,що однією з головних
задач яка стоїть перед людством-навчитися використовувати внутрішню енергію
різних видів палива.
3 Які види палива ви знаєте?
ІІІ
Мотивація навчальної діяльності.
Внутрішня енергія використовується зараз
по різному, але іноді навіть безтолково тому відчувається гостра недостача
вугілля, нафти, газу, бензину. Все меншими і меншими стають запаси палива, все
важче і дорожче обходиться його добування. На перше місце виходить питання про
раціональне, екологічне використання «чорного золота» адже по самим
оптимістичним прогнозам запасів вистачить лише на 500 років.
Сьогодні ми з вами розглянемо тему «Теплота згоряння палива. Коефіцієнт
корисної дії нагрівника.» Запишіть тему уроку в зошити.
ІУ
Пояснення нового матеріалу.
Сьогодні ми насамперед дамо відповіді на
запитання : звідки? Які? Що? Скільки? Та введемо поняття коефіцієнта корисної
дії нагрівника.
Звідки в паливі енергія?
Які умови необхідні для згоряння палива?
Що таке горіння?
Скільки енергії виділяється при згорянні
палива?
Що таке коефіцієнт корисної дії?
Розглянемо на прикладі кам’яного
вугілля. Демонструю уривок з кінофільму «Виникнення життя на Землі».
Біля 300 000 000років назад
рослинність нашої планети була не такою як зараз: Землю покривали великі ліси,
в яких росли гігантські папоротники висотою до 430 м. Багатоводні ріки під час
розливів зносили лежачі дерева на мілководдя, їх заносило мулом і піском. Дерева
спресовувалися і за багато мілліонів років , знаходячись без доступу кисню,
перетворювалися в кам’яне вугілля, зберігаючи в собі енергію сонячного
випромінювання. Отже , звідки в паливі енергія? Це енергія сонячного
випромінювання.
« Хвала великому світилу!
Через століття сонця жар
Чудотворно переходить в силу,
Світло, електрика та пара».
Так писав в ХІХ столітті французький
поет Сюллі Прюдом. На перше питання відповідь отримали.
Щоб відповісти на друге запитання , нам
необхідно згадати з курсу хімії, який хімічний елемент являється основним під
час будь якого виду палива? Вуглець
(карбон) С, і чим більше атомів вуглецю в молекулі речовини, тим палива краще. А що ж являється обов’язковою умовою горіння?
Присутність кисню. І звичайно ж, паливо необхідно підпалити. Що може бути
простішим? Але я хочу нагадати вам, про те, що вміння отримати вогонь-не така
проста справа. Археологи установили: залишкам перших багать 400 000 років.
Тоді вогонь отримували випадково, наприклад, від блискавки, і його
підтримували. Пізніше 300000 років назад , невідомі генії навчилися отримувати
вогонь тертям, а ще пізніше винайшли огниво , яким користувалися до ХІХ
століття. Сірники ж появилися зовсім недавно
в 1885 році.
А тепер, знаючи умови, необхідні для
горіння , ви легко можете дати відповідь на третє запитання: що таке горіння?
Горіння -це процес з’єднання вуглецю з киснем , при якому утворюється
вуглекислий газ і виділяється велика кількість теплоти. Або ж з курсу хімії ви
знаєте що горіння –це хімічна реакція , під час якої виділяється теплота і
з’являється полум’я.
Вчитель хімії розповідає про дану
хімічну реакцію.
Сьогодні ви маєте можливість
поспостерігати за процесом за процесом
горіння на прикладі горіння свічки.
(Включаю тиху музику і
спостерігаємо, як горить свічка.)
«Щоб зігріти інших , свічка повинна
згоріти».
« Я можу лише побажати вам, щоб ви могли
з гідністю видержати порівняння з
свічкою, тобто могли бути свічкою для оточуючих, щоб у своїх діях ви повторювали красоту полум’я, чесно
виконували свій обов’язок перед людством.»
Майкл Фарадей
Скільки
ж енергії виділяється в процесі горіння палива? Від чого залежить кількість
теплоти яка виділяється при згорянні палива? Від виду палива. Тобто від питомої
теплоти згоряння палива –q . Ми можемо q обчислити за
формулою
q=Q/m
де Q-кількість
теплоти, що виділяється в ході повного згоряння палива масою m.
Із формули для означення питомої теплоти
згоряння палива дістанемо одиницю цієї величини в СІ-джоуль на кілограм:
[q]=1Дж/кг
Питому теплоту згоряння різних видів палива визначають у лабораторних
умовах і заносять до таблиці(див. табл. 6 Додатка). Перегляньте таблицю та
визначте , яке паливо має найбільшу питому теплоту згоряння палива та найменшу.
Знаючи питому теплоту згоряння q й масу m палива , обчислимо
кількість теплоти Q, яка виділиться в ході
повного згоряння цього палива: оскільки
q=Q/ m , то
Q = qm
Фізичний зміст q: q=Q, якщо
m=1кг.
Питома теплота згоряння палива показує
,яка кількість теплоти виділяється при згорянні 1кг палива.(при поданні
матеріалу вчитель робить записи на дошці у вигляді опорного конспекту)
Для спалювання палива використовують
різні нагрівники: печі та каміни, газові котли, пальники й спиртівки,
примуси та інше.
Тип нагрівника залежить від виду палива,
яке в ньому згоряє, і від того , для чого використовують теплоту. Проте навіть
за допомогою найсучасніших нагрівників неможливо повністю використати всю
енергію,що «накопичена» в паливі. По-перше, жодне паливо не може в реальних
умовах згоріти повністю. По-друге, якась частина енергії витрачається марно (наприклад, виноситься з
продуктами згоряння , іде на нагрівання навколишнього середовища).
Коефіцієнт
корисної дії-це фізична величина, яка характеризує ефективність нагрівника й дорівнює
відношенню корисно спожитої теплоти до всієї теплоти , яка може бути виділена
під час повного згоряння палива.
Зазвичай ККД подають у відсотках:
Говорячи про згоряння палива , не можна
не згадати про проблеми, які постають перед людством в зв’язку з цим.
Що ж це за проблеми?(учні висловлюють
свої думки).
Так, це проблеми екології, охорона
навколишнього середовища! Кожного року при згорянні палива в повітря
потрапляють сотні мілліонів тонн різних шкідливих речовин: сажа, оксиди
вуглецю, азоту,…
Ви можете сказати, що вуглекислий газ
корисний, тому що рослини поглинаючи його з навколишнього середовища і в
процесі фотосинтезу виділяють кисень. Це дійсно так. Але тільки конкретних
кількостях. А за останні 30 років кількість вуглекислого газу збільшилася на
15-20%. З 2020 року кількість вуглекислого газу збільшилася в двоє. Це може
призвести до дуже серйозних наслідків. Зупинимося на основних.
По-перше,
вуглекислий газ утворює особливий екран, який не дозволяє охолоджуватися земній
поверхні, а це може призвести до
підвищення середньої температури на 2-3
По-друге,
збільшення кількості вуглекислого газу негативно впливає на все живе, в тому
числі і на людину, визиваючи різні хвороби.
По-третє,
сьогодні вченні пов’язують збільшення в
повітрі вуглекислого газу з проблемою
алкоголізацією населення . Проводилися
досліди на крисах: в одну чашку наливали воду, а в другу спирт. В
атмосфері кисню
криси не доторкалися до спирту, в атмосфері вуглекислого газу криси пили
як воду , так і спирт.
Який же вихід з цієї ситуації? (учні
висловлюють свої думки).
1 Проводити очищення повітря, ставити
фільтри.
2 Берегти ліси, збільшувати лісові
масиви.
Не забуваємо , що повітря у квартирах та офісах може бути
навіть небезпечним: у замкнутих приміщеннях повітря застоюється, через це
збільшується концентрація шкідливих для здоров’я речовин і розмножуються
небезпечні бактерії та мікроорганізми. Повітря в приміщенні в п’ять разів
токсичніше за вуличне Але саме у приміщеннях більшість людей проводить 90
Запропонуйте свої методи покращення
повітря в приміщеннях.(учні висловлюють свої пропозиції).
У
Підсумок уроку.
Коротко повторюємо матеріал згідно опорного конспекту .
УІ
Домашнє завдання. Вивчити §15 Виконайте експериментальне завдання на
сторінці 78 підручника.