Тема.
Атмосферний тиск.
Мета: узагальнити знання з теми «Атмосферний тиск»,
розвивати вміння
використовувати свої
теоретичні
знання в різних ситуаціях,
виховувати інтерес до предмету шляхом створення позитивних емоцій , яскравих
емоційних вражень.
Тип уроку: урок
–гра.
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку та його девізу.
Девіз: «Ми
граючи , перевіряємо , що вміємо і, що знаємо!»
Активність учнів на
уроці та їх знання оцінюватимуться : за кожну правильну відповідь учень
отримуватиме жетон. Колір жетону для кожного виду «фіззмагання» свій. Той хто
набере 6 жетонів отримає 12 балів.
ІІ Доповіді про атмосферу.
5 учнів зачитують
свої доповіді (2-3 хвилини). В кінці кожного повідомлення учитель робить
коротке узагальнення.
Теми доповідей:
1 Атмосфера нашої
планети.( В кінці доповіді учитель запитує : «Чи всі планети Сонячної системи
мають атмосферу?»)
2 Історія відкриття
атмосферного тиску.
3 Роль атмосферного
тиску в житті людей і тварин.
4 Для чого потрібно
спостерігати за атмосферним тиском?
5 Прогноз погоди.
ІІІ Розповіді про знаменитих фізиків.
Бажаючі підходять
до столу, кидають кубик з портретами відомих фізиків які внесли важливий вклад
в розвиток науки про атмосферу, і розповідають про вченого, який їм «випав».
Імена фізиків відомі наперед - це Галілео Галілей і Еванджеліста Торрічеллі
(Італія), Блез Паскаль (Франція), Отто Геріке (Германія),М.В.Ломоносов (Росія)
ІУ Аукціон по продажі оцінок.
Вчитель зачитує
запитання , бажаючі відповідати піднімають руку.
1 Якщо близько до
губів прикласти кленовий листок і швидко втягнути повітря, то листок
розірветься. Чому?
2 Якщо відкрити
кран наповнений водою і щільно закритого кришкою бочки, яка не має більш ніяких
, навіть маленьких отворів і щілин, то вода через невеликий проміжок часу почне
витікати з крану. Чому?
3 Чому вода не
виливається з стакану неповністю наповненого водою, якщо його щільно закрити
папером і перевернути вверх дном?
4 Що називається
атмосферою?
5 Чому дорівнює
вага повітря об’ємом 1 м3?
6 Чому вода
піднімається вгору, коли її втягують через соломинку?
7 Чому не можна
обчислювати атмосферний тиск по формулі
(g-прискорення вільного падіння, ρ - густина повітря, h-висота)?
8 Як називається
прилад для вимірювання атмосферного тиску?
9 Чи зможе
космонавт набрати чорнила в поршневу ручку, знаходячись в кораблі в стані
невагомості?
10 Скільком
Паскалям рівний тиск ртутного стовпчика висотою 1мм?
11Чому металічний
барометр називається анероїдом?
12Який атмосферний
тиск називається нормальним?
13 Чому рівний
нормальний атмосферний тиск в системі СІ?
14 Чому в
відкритому манометрі рівні однорідної рідини в обох колінах однакові?
15 Чи зможемо
змінити тиск в будинку, якщо його
герметично закрити?
У Фізкультхвилинка.
Втомились? Я
пропоную вам зробити дихальні вправи . Правильне дихання сприяє поліпшенню
розумового процесу.
Встаньте. Покладіть
руки на діафрагму і зробіть 3-4 глибоких вдихи і видихи.
Чи замислювалися ви
над тим як ми дихаємо.
При вдиху діафрагма
збільшує об’єм легенів. Тиск повітря в
легенях стає менше атмосферного. Атмосферне повітря проникає в легені. При
видиху діафрагма стискає легені, об’єм легенів зменшується. Тому тиск повітря в
легенях стає більшим ніж атмосферний. Повітря виходить назовні.
УІ Практична робота
Користуючись
барометром –анероїдом і лінійкою,
визначити силу тиску атмосфери на поверхню:
а) парти (І
варіант);
б) стола (ІІ
варіант)
в) підручника (ІІІ
варіант)
УІІ
Фронтальні експерименти.
Всі досліди
виконують самі учні,запитання задають також учні.(підготовляють самі,
консультуючись з учителем)
1 Затягування
рідини піпеткою та видавлювання капель з неї.(згадуємо аналогічні по дії
випадки: клізми, шприц, вантуз і т. д.)
2 Всмоктування
шкіри медичною банкою.
3 Прилипання
перекинутого стакану до клейонки.
4 Втримування води
в перевернутому і наповненому до країв стакані ( банці) листком паперу ,
наперед добре прижатого до горловини.( Не забудьте підставити миску!)
5 Веселі завдання:
а) візьмемо дві
пляшечки з під одеколону з дуже вузькими горличками, наповнені соком. Хто зможе
випити сік, міцно обхвативши губами горлечко і не розжимаючи їх?( Виконати це завдання не вдається нікому. Чому?
Пояснюємо, як ми п’ємо.)
б) візьмемо банку
(пакет) з соком і шило. Чи можна випити сік , користуючись тільки шилом?
(Поясніть свої дії).
УІІІ Про фізику з посмішкою.
Загадки
1 Куди ступиш-
всюди маєш,хоч не бачиш а вживаєш.(Повітря)
2 Чого в кімнаті не
бачиш ?(повітря)
3 Висить на стіні і
в той же час падає(барометр).
4 Що в кімнаті не
бачиш?
ІХ Підсумок уроку.
Оцінювання учнів з
коментарем.
Продовжте речення
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів що…
Мене здивувало…
Х Домашнє завдання. Скласти кросворд
по даній темі та виконати домашній експеримент. Візьміть тонкостінну еластичну
пляшку місткістю 1,5-2 л , сполосніть її гарячою водою і, не гаючись( щоб
пляшка не охолола) , занурити її шийку в холодну воду., налиту в широку
посудину. Якщо поливати поверхню пляшки холодною водою , вода заповнюватиме
пляшку, піднімаючись над рівнем води в широкій посудині. Поясніть
спостережуване явище.
Комментариев нет:
Отправить комментарий